Krok pierwszy

Na początku pomysł, im bardziej innowacyjny i prowadzący do rozwoju przedsiębiorstwa, tym lepiej. Następnie lektura niezbędnych dokumentów.

Najważniejsze dokumenty:

- Szczegółowy Opis Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 (Uszczegółowienie RPO WD) – znajdują się tu informacje jakie projekty i które koszty mogą być finansowane z pieniędzy unijnych

- Kryteria wyboru operacji finansowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 – opisano tu, co szczególnie będzie brane pod uwagę podczas oceny projektów oraz jaką liczbę punktów można uzyskać za spełnienie poszczególnych kryteriów

- Wytyczne dla Wnioskodawców w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 – zbiór informacji dla Wnioskodawców, który określa m.in.: kto może ubiegać się o dofinansowanie i na jakie przedsięwzięcia, kwalifikowalność wydatków, procedurę oceny wniosków, sposoby rozliczania, kontroli i promocji projektu.

- Instrukcja wypełniania Wniosku o dofinansowanie realizacji projektu – pokazuje krok po kroku, jak należy wypełnić wniosek

Krok drugi

DIP prowadzi Punkt Informacyjny, w którym przedsiębiorcy mogą zasięgać informacji w razie pojawienia się wątpliwości. Konsultacje prowadzone są pod numerami telefonów: (071) 776 58 12, 776 58 13, 776 58 14. Pytania można również przesyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Można również umówić się na spotkanie w siedzibie DIP.

DIP prowadzi również szkolenia dla potencjalnych Wnioskodawców, na których poruszane są kwestie wypełniania wniosków i załączników, kwalifikowalności projektów i wydatków. Wszystkie szkolenia są bezpłatne. Aby wziąć w nich udział należy jedynie wypełnić formularz, który dostępny jest na stronie internetowej.

Krok trzeci

Ogłoszenie o naborze wniosków zostanie umieszczone na stronie internetowej oraz w prasie regionalnej. W ogłoszeniu znajdą się najważniejsze informacje na temat konkursu, terminu, miejsca i sposobu składania wniosków, trybu naboru itp. Wnioskodawcy mogą rozpocząć wypełnianie wniosków oraz gromadzić potrzebne dokumenty (np. promesę leasingową lub kredytową, opinię o innowacyjności). Wniosek należy wypełnić w aplikacji Generator Wniosków, dostępnej na stronie internetowej.

Krok czwarty

Termin i sposób składania wniosków oraz tryb konkursu znajdzie się w ogłoszeniu o naborze. Konkursy mogą być organizowane w dwóch trybach: otwartym lub zamkniętym. W trybie otwartym określony zostanie termin początku konkursu (data oraz godzina), ale nie będzie wyznaczona konkretna data jego zakończenia. Wnioski w tym trybie są przyjmowane do osiągnięcia określonego w ogłoszeniu poziomu alokacji (np. 250% środków, które są przewidziane na dany konkurs). Po przekroczeniu tego poziomu, wnioski nie będą już przyjmowane. Tryb zamknięty oznacz z kolei, że w ogłoszeniu o naborze zostanie podana data zarówno rozpoczęcia, jak i zakończenia konkursu. W tym czasie należy złożyć wnioski o dofinansowanie. Po przekroczeniu tego terminu wnioski nie będą przyjmowane.

W niektórych konkursach zostanie zastosowana internetowa rejestracja wniosków. Na stronie internetowej znajdzie  się specjalna aplikacja, za pomocą której należy wniosek zarejestrować. Rejestracja będzie trwała jeden dzień w godzinach podanych w ogłoszeniu o konkursie. Po zarejestrowaniu wniosku w ciągu 3 dni w siedzibie DIP należy złożyć dokumenty w wersji papierowej (oryginał wniosku, załączniki).

 

zobacz film prezentujący proces rejestracji

Krok piąty

Poprawnie złożone wnioski poddawane są ocenie, która składa się z dwóch etapów: oceny formalnej oraz merytorycznej. Podczas oceny formalnej sprawdzane są takie elementy jak: poprawność wniosku, kwalifikowalność wnioskodawcy, projektu oraz wydatków, kompletność załączników. Na tym etapie Wnioskodawca może być poproszony o usunięcie drobnych pomyłek lub uzupełnień we wniosku. Ten etap oceny trwa zazwyczaj 45 dni, może jednak zostać wydłużony. Każdy z Wnioskodawców otrzyma pismo z informacją, czy projekt jest poprawny pod względem formalnym, czy też nie.

Wnioski, które pozytywnie przeszły ocenę formalną poddawane są ocenie merytorycznej, która trwa zazwyczaj do 55 dni (w niektórych konkursach – do 80 dni). Oceny dokonuje Komisja Oceny Projektów. Za spełnienie poszczególnych kryteriów przyznawane są punkty. W konkursach związanych z innowacyjnością na poziomie regionalnym, z odnawilanymi źródłami energii oraz z ciepłownictwem i kogeneracją powołany zostanie dodatkowo tzw. Panel Ekspertów składający się ze specjalistów, naukowców, autorytetów z danej branży. Panel Ekspertów dokonuje oceny niektórych kryteriów dotyczących np. innowacyjności, zastosowanych technologii, własności intelektualnej itd. Są też konkursy, w których dodatkowo tzw. oceny strategicznej dokonuje zarząd województwa. Do dofinansowania zostaną wybrane te projekty, które uzyskały największą liczbę punktów. Pozostałe projekty, które pozytywnie przeszły ocenę merytoryczną, ale nie otrzymały dofinansowania, zostaną wpisane na listę rezerwową. W przypadku, gdy któryś z Wnioskodawców zrezygnuje z realizacji projektu, pierwszy Wnioskodawca z listy rezerwowej zostanie zaproszony do podpisania umowy.

Krok szósty

Po zakończeniu oceny merytorycznej tworzona jest lista rankingowa, którą zatwierdza zarząd województwa. Przedsiębiorcy, których projekty uzyskały największą liczbę punktów, zostaną zaproszeni do DIP, żeby podpisać umowę o dofinansowanie inwestycji.