Osoby, które jeszcze nie prowadzą działalności gospodarczej, ale dopiero myślą o jej założeniu, mogą pozyskać pieniądze na ten cel z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja  przedsiębiorczości i samozatrudnienia). Warunkiem jest przystąpienie do projektu, który organizowany jest przez instytucje wyłonione w drodze konkursu przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy. Są to zazwyczaj organizacje pozarządowe, firmy szkoleniowo-doradcze, szkoły wyższe. Aby przystąpić do projektu, należy wziąć udział w rekrutacji ogłoszonej przez instytucję realizującą projekt w ramach Działania 6.2. Lista instytucji (projektodawców)  dostępna jest na stronie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy www.pokl.dwup.pl w zakładce: Załóż własną firmę. Uczestnikom projektu oferowane będą:
- doradztwo (indywidualne i grupowe)
- szkolenie (bezpłatne) umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej

O udział w projekcie może ubiegać się każda osoba fizyczna, która nie miała zarejestrowanej działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy poprzedzających przystąpienie do projektu. Wsparcie kierowane jest przede wszystkim do wybranych grup docelowych, w szczególności:
- osób pozostających bez zatrudnienia przez okres co najmniej 12 miesięcy,
- kobiet (w tym zwłaszcza powracających na rynek pracy po urodzeniu i wychowaniu dziecka),
- osoby do 25 roku życia,
- osoby po 45 roku życia,
- osoby niepełnosprawne,
- osoby zamieszkujące obszary wiejskie oraz miasta do 25 tys. mieszkańców.

Jednym z elementów szkoleń jest przygotowanie przyszłych przedsiębiorców do samodzielnego napisania biznesplanu. To właśnie na podstawie napisanych biznesplanów zapada decyzja, czy uczestnik projektu otrzyma dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej, czy też nie.

Osoby, które ukończą etap szkoleniowo-doradczy i napiszą najlepsze biznesplany, mogą liczyć na:
- przyznanie środków finansowych w wysokości maksymalnie 40 tys. zł,
- wsparcie pomostowe w okresie do 6 miesięcy, z możliwością przedłużenia w uzasadnionych przypadkach do 12 miesięcy, od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Pomoc finansowa może być przeznaczona m.in. na opłacenie: składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, czynszu, mediów oraz innych usług niezbędnych do prowadzenia działalności. Wsparcie pomostowe jest wypłacane comiesięcznie, w wysokości nieprzekraczającej równowartości minimalnego wynagrodzenia.
- wsparcie pomostowe w okresie od 6 do 12 miesięcy od dnia zarejestrowania działalności gospodarczej, obejmujące m.in. doradztwo oraz pomoc w efektywnym wykorzystaniu dotacji.

Przyznane środki (do 40 tys. złotych) na rozwój przedsiębiorczości mogą zostać przeznaczone na sfinansowanie pierwszych wydatków umożliwiających funkcjonowanie nowo powstałej firmy. Mogą to być wydatki związane m.in. z:
a) zakupem środków trwałych
b) zakupem wartości niematerialnych i prawnych
c) zakupem środków obrotowych
d) kosztami prac remontowych i budowlanych

Środki finansowe powinny być przeznaczone na wydatki inwestycyjne, a nie na pokrycie kosztów związanych z bieżącym prowadzeniem działalności tj. wydatki związane z ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym, czynszem, itp. Środki finansowe na rozwój przedsiębiorczości są przyznawane w formie zaliczki na podstawie umowy na otrzymanie wsparcia finansowego.

Konieczne jest również spełnienie następującego warunku: nowe przedsiębiorstwo musi przetrwać na rynku przez okres 12 miesięcy. W przeciwnym razie uczestnik projektu, który otrzymał dotację na rozwój przedsiębiorczości, ma obowiązek dokonania zwrotu otrzymanych środków wraz z odsetkami.

Informacje nt. możliwości uzyskania wsparcia na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki  udzielane są w:

Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Wałbrzychu filia we Wrocławiu
Wrocław, ul. Armii Krajowej 54, I piętro, p. 100
tel. (071) 39-74-110, (071) 39-74-111
bezpłatna infolinia: 0 800 207 097 oraz 0 800 300 376 (tylko z telefonu stacjonarnego)
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
strona internetowa: www.pokl.dwup.pl

 

Dla bezrobotnych

Osoba bezrobotna, która chce założyć własną działalność gospodarczą może skorzystać również z dofinansowania z powiatowych urzędów pracy, które posiadają środki na ten cel z Funduszu Pracy. Bezrobotny, który zamierza ubiegać się o dotację może (choć nie musi) wziąć udział w szkoleniach poświęconym prowadzeniu własnego biznesu organizowanych przez urząd pracy (szkolenia takie są organizowane kilka razy do roku). Następnie musi złożyć wniosek o udzielenie wsparcie na utworzenie własnej firmy. Wniosek ma charakter biznesplanu, który oceniany jest przez komisję, zarówno pod względem formalnym, jak i merytorycznym. Dofinansowanie uzyskują te osoby, których biznesplan został pozytywnie oceniony przez komisję. Maksymalna kwota jaką można uzyskać to około 20 tysięcy złotych (sześciokrotność średniej kwartalnej płacy). Środki te można przeznaczyć m.in. na:
- zakup maszyn, urządzeń, oprogramowania, wyposażenia, domeny internetowej
- zakup materiałów, surowców, towarów,
- reklamę,
- koszty pomocy prawnej,
- zakup materiałów budowlanych.

Szczegółowych informacji na temat możliwości uzyskania dofinansowania osobom bezrobotnym udzielają powiatowe urzędy pracy.