28.01.2010

DOLNOŚLĄSKA INSTYTUCJA POŚREDNICZĄCA,

której ZARZĄD WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO
powierzył realizację części Priorytetu 1
Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013,
 
ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie realizacji projektów
 ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013
 
Priorytetu 1 Wzrost konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorstw
Działania 1.1 „Inwestycje dla przedsiębiorstw”
 
SCHEMATU 1.1 D2 „Dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorstw prowadzących działalność uzdrowiskową zlokalizowanych w miejscowościach uzdrowiskowych
  
 
TRYB KONKURSU – ZAMKNIĘTY
 
 
I.        Rodzaj projektów podlegających dofinansowaniu
 
W ramach Schematu 1.1.D2 przewidziano dofinansowanie realizacji projektów mających na celu wspieranie przedsiębiorstw (MŚP oraz duże przedsiębiorstwa) w zakresie działalności uzdrowiskowej.
 
Ze środków działania wspierane będą nowe inwestycje, które obejmują:
·        Inwestycję w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, związane z:
-utworzeniem nowego przedsiębiorstwa lub,
-rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa lub,
-dywersyfikacją produkcji przedsiębiorstwa, poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych usług lub produktów lub,
-zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego/świadczenia usług w istniejącym przedsiębiorstwie;
·       Nabycie środków trwałych bezpośrednio związanych z przedsiębiorstwem, które zostało zamknięte lub zostałoby zamknięte, gdyby zakup nie nastąpił, przy czym środki nabywane są przez inwestora niezależnego od zbywcy.
 
W ramach Schematu wspierane będą projekty inwestycyjne realizowane na obszarze uzdrowiska, w zakresie wykorzystania potencjału turystyczno- uzdrowiskowego województwa dolnośląskiego celem utrzymania bądź poprawienia przewagi konkurencyjnej regionu poprzez poprawę jakości usług lecznictwa uzdrowiskowego. Przez lecznictwo uzdrowiskowe należy rozumieć zorganizowaną działalność polegającą na udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej, prowadzoną w uzdrowisku przez zakłady lecznictwa uzdrowiskowego przy wykorzystaniu warunków naturalnych zlokalizowanych w miejscowościach uzdrowiskowych.
 
Projekty powinny być przygotowane zgodnie z prawem wspólnotowym i prawem krajowym oraz zapisami „Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013”, „Szczegółowego Opisu Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 (Uszczegółowienie RPO WD)”,Wytycznymi dla Wnioskodawców w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Schemat 1.1.D2 Dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorstw prowadzących działalność uzdrowiskową zlokalizowanych w miejscowościach uzdrowiskowych”, Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego i IZ RPO, Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 7 grudnia 2009 r. w sprawie udzielania pomocy na inwestycje w zakresie: energetyki, infrastruktury telekomunikacyjnej, infrastruktury sfery badawczo-rozwojowej, lecznictwa uzdrowiskowego w ramach regionalnych programów operacyjnych (Dz. U. z 2009 r. Nr 214, poz. 1661).
 
Dofinansowanie ze środków Działania jest udzielane z zachowaniem zasad demarkacji z projektami kwalifikującymi się do wsparcia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 oraz ze środków innych działań i priorytetów RPO WD 2007-2013.
 
 
II.        Rodzaj podmiotów, które mogą ubiegać się o dofinansowanie
 
O wsparcie w ramach Schematu 1.1.D2 mogą ubiegać się MŚP oraz przedsiębiorstwa inne niż MŚP, mające status zakładu lecznictwa uzdrowiskowego w rozumieniu ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 167, poz. 1399 z późn. zm.) będące Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w rozumieniu ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 1991 r. Nr 91, poz. 408 z późn. zm) prowadzące działalność gospodarczą w granicach administracyjnych województwa dolnośląskiego oraz zamierzające realizować projekt/inwestycję na obszarach uzdrowiska województwa dolnośląskiego, utworzone w celu udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego, w ramach kierunków leczniczych i  przeciwwskazań ustalonych dla danego uzdrowiska, w szczególności wykorzystujące warunki naturalne przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.
 
Zakładami lecznictwa uzdrowiskowego są:
  1. szpitale uzdrowiskowe,
  2. sanatoria uzdrowiskowe,
  3. prewentoria uzdrowiskowe dla dzieci,
  4. przychodnie uzdrowiskowe oraz
  5. zakłady przyrodolecznicze, które są jednostkami organizacyjnymi zakładu lecznictwa uzdrowiskowego.
 
Przez uzdrowisko należy rozumieć obszar, na terenie którego prowadzone jest lecznictwo uzdrowiskowe, wydzielony w celu wykorzystania i ochrony znajdujących się na jego obszarze naturalnych surowców leczniczych, spełniających warunki określone w Ustawie z dnia 28 lipca 2005r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych, któremu nadano status uzdrowiska.
 
Wg rejestru prowadzonego przez Ministra Zdrowia status uzdrowiska w woj. dolnośląskim posiadają następujące gminy:
Cieplice Śląskie – Zdrój (Jelenia Góra)
Czerniawa – Zdrój (Świeradów Zdrój)
Długopole – Zdrój
Duszniki – Zdrój
Jedlina – Zdrój
Kudowa – Zdrój
Lądek – Zdrój
Polanica – Zdrój
Przerzeczyn – Zdrój
Szczawno – Zdrój
Świeradów - Zdrój
 
Za przedsiębiorstwo uznaje się osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą (na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej) lub podmiot prowadzący działalność gospodarczą zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym (na podstawie wpisu do rejestru przedsiębiorców).

Do określenia statusu MŚP należy stosować zapisy zawarte w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych).
 
Zgodnie z zapisami „Szczegółowego Opisu Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 (Uszczegółowienie RPO WD)” wsparcie nie jest udzielane podmiotom realizującym projekty z zakresu:
- rolnictwo, łowiectwo i leśnictwo;
- rybołówstwo;
- górnictwo i kopalnictwo surowców energetycznych;
- wytwarzanie i dystrybucja energii elektrycznej, gazu i ciepła;
- administracja publiczna.
 
III.        Środki przeznaczone na dofinansowanie projektów
 
Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru (alokacja) wynosi: równowartość 20 000 000,00 EUR, tj. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 17 000 000,00 EUR i z budżetu państwa 3 000 000,00  EUR (wg kursu Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc ogłoszenia naboru, tj. 82 498 000,00 PLN. Ze względu na kurs EUR limit dostępnych środków może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego).
 
W tych kwotach mieści się 5% rezerwa na dofinansowanie projektów rekomendowanych do dofinansowania w wyniku procedury odwoławczej.
 
 
IV.        Minimalna i maksymalna wartość projektu (wydatków kwalifikowalnych)
 
·         Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych wynosi 100 tys. PLN,
·         Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych wynosi 8 mln PLN.
 
 
 
V.        Poziom dofinansowania projektów
 
Maksymalny poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych projektu wynosi:
 
·         Dla wydatków związanych z częścią inwestycyjną:
do  60% wydatków kwalifikowalnych - dla małych i mikroprzedsiębiorstw,
do  50% wydatków kwalifikowalnych - dla średnich przedsiębiorstw,
do 40% wydatków kwalifikowalnych - dla innych przedsiębiorstw niż MŚP oraz MŚP prowadzących przeważającą działalność gospodarczą w sektorze transportu;
           
·         Wysokość udziału wydatków kwalifikowalnych na nabycie gruntu nie może przekroczyć 10% całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu.
 
·         Dla wydatków związanych z przygotowaniem nowej inwestycji oraz usług doradczych z nią związanych: do 50% wydatków kwalifikowalnych – wyłącznie dla MŚP;
·         Dla wydatków związanych z wykorzystaniem mechanizmu cross-financing (dofinansowanie niezbędnych do prawidłowego wdrożenia projektu inwestycyjnego szkoleń specjalistycznych dla pracowników MŚP oraz dla pracowników innych niż MŚP):

 

- do 45% wydatków kwalifikowalnych - dla mikro i małych przedsiębiorstw
 
+ 10%
 
 
 
w sytuacji, gdy szkolenie jest przeznaczone dla pracowników
znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji lub niepełnosprawnych
- do 35% wydatków kwalifikowalnych - dla średnich przedsiębiorstw
- do 25%wydatków kwalifikowalnych – dla przedsiębiorstw innych niż MŚP

 

 
Wysokość udziału cross-financingu nie może przekroczyć 10% całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu.
 
 
VI.        Okres realizacji projektu
 
Rozpoczęcie realizacji projektu może nastąpić najwcześniej po otrzymaniu przez Wnioskodawcę pisemnego potwierdzenia, z zastrzeżeniem szczegółowej weryfikacji wniosku, że projekt spełnia warunki uzyskania pomocy i kwalifikuje się do objęcia pomocą.
 
Prace związane z przygotowaniem projektu (w tym: nadzór techniczny, przygotowanie dokumentacji technicznej, przygotowanie ekspertyz, badań, analiz technicznych, finansowych, ekonomicznych oraz specjalistycznych) mogą się rozpocząć od dnia 01 stycznia 2010 r.
 
Wyjątkiem są wydatki poniesione na zakup gruntu, które uznaje się za kwalifikowalne o ile zostały poniesione po 1 stycznia 2007 roku.
 
Wniosek o płatność końcową musi zostać złożony w terminie 60 dni od daty zakończenia finansowej realizacji projektu, nie później jednak niż do 30 kwietnia 2013 roku.
 
 
VII.        Termin, miejsce i sposób składania wniosków o dofinansowanie projektu
 
Wnioski o dofinansowanie realizacji projektów należy wypełniać w aplikacji elektronicznej Generator Wniosków o Dofinansowanie (zwany dalej Generatorem), dostępnej na stronie internetowej DIP www.dip.dolnyslask.pl, zgodnie z zamieszczoną na tej stronie „Instrukcją wypełniania wniosków o dofinansowanie” oraz „Podręcznikiem Użytkownika dla Generatora Wniosków o dofinansowanie”.
 
Wypełnione w Generatorze wnioski należy złożyć w terminie i w sposób określony poniżej:
 
Termin naboru wniosków:
od   29.03.2010 r.      do     31.03.2010 r.   
od godz. 8.00 do godz. 15.00
 
Sposób składania wniosków o dofinansowanie:
 
1. Wnioskodawca musi złożyć w DIP wersję papierową wniosku w dwóch egzemplarzach (oryginał i kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem) wraz z załącznikami oraz wersją elektroniczną zapisaną na nośniku (płyta CD lub DVD).
 
Jeden Wnioskodawca może złożyć w niniejszym naborze tylko jeden wniosek o dofinansowanie.
 
2.  Wniosek o dofinansowanie projektu w wersji papierowej i elektronicznej zapisanej na nośniku należy złożyć osobiście, listem poleconym lub za pośrednictwem kuriera:
 
w Punkcie Przyjęć Wniosków w Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej,
 ul. Strzegomska 2-4, 53-611 Wrocław
w godz. od 8:00 do 15:00
 
W przypadku przesyłki pocztowej lub kurierskiej liczy się data jej wpływu do DIP, a nie data jej nadania.
 
Wniosek należy złożyć w zamkniętej (zaklejonej) kopercie, oznaczonej zgodnie z poniższym wzorem:
Nazwa Wnioskodawcy
Adres Wnioskodawcy
NIP
tytuł projektu
 
 
WNIOSEK O DOFINANSOWANIE REALIZACJI PROJEKTU
Priorytet 1 Wzrost konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorstw
Działanie 1.1 „Inwestycje dla przedsiębiorstw”
SCHEMAT 1.1.D2 „Dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorstw prowadzących działalność uzdrowiskową zlokalizowanych w miejscowościach uzdrowiskowych”
 
 
 
 
Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca
ul. Strzegomska 2-4
53-611 Wrocław
 
 
 
VIII.        Kryteria wyboru projektów
 
Ocena złożonych wniosków o dofinansowanie realizacji projektów dokonana zostanie w oparciu o obowiązujące w dniu ogłoszenia konkursu ,,Kryteria wyboru operacji finansowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013” przyjęte przez Komitet Monitorujący RPO WD, dostępne na stronie internetowej: www.dip.dolnyslask.pl.
 
Kryteria wyboru projektów są podzielone na:
  1. Kryteria oceny formalnej – ocena „dopuszczalności” projektu:
- kryteria kluczowe – muszą być bezwzględnie spełnione. W przypadku, gdy wniosek o dofinansowanie nie spełnia kryteriów kluczowych jest on odrzucony;
- kryteria uzupełniające – w przypadku niespełnienia kryterium uzupełniającego Wnioskodawca ma możliwość jednokrotnej poprawy / uzupełnienia dokumentacji.
 
  1. Kryteria merytoryczne – ocena „wykonalności” projektu, w tym kryteria sektorowe specyficzne dla Schematu 1.1.D2:
- kryteria kluczowe – muszą być bezwzględnie spełnione. W przypadku, gdy wniosek o dofinansowanie nie spełnia kryteriów kluczowych jest on odrzucony;
- kryteria dodatkowe – punktowane.
 
Oceny merytorycznej wniosków o dofinansowanie dokonuje Komisja Oceny Projektów. KOP rekomenduje wnioski do dofinansowania, decyzję o przyznaniu dofinansowania podejmuje Zarząd Województwa Dolnośląskiego.
 
Do dofinansowania wybrane zostaną – w ramach dostępnej alokacji – projekty, które uzyskają największą liczbę punktów, ale nie mniejszą niż 25% punktów możliwych do zdobycia na podstawie dodatkowych kryteriów merytorycznych i nie mniejszą niż 25% punktów możliwych do zdobycia w ramach dodatkowych kryteriów sektorowych. W przypadku uzyskania identycznej liczby punktów przez dwa lub większą liczbę projektów decydować będzie kolejność wpływu wniosku o dofinansowanie (data, godzina, minuta) do DIP.
 
IX.        Termin rozstrzygnięcia konkursu
 
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi po zakończeniu procedury oceny formalnej i merytorycznej wszystkich wniosków o dofinansowanie. 
 
Ocena formalna każdego wniosku o dofinansowanie trwa do 45 dni kalendarzowych od daty upłynięcia wyznaczonego terminu na składanie wniosków o dofinansowanie. W uzasadnionych sytuacjach, termin ten może być wydłużony, o czym Wnioskodawcy zostaną poinformowani oddzielnym komunikatem na stronie internetowej DIP.                        
 
Ocena merytoryczna trwa 55 dni kalendarzowych od dnia zakończenia oceny formalnej poszczególnego wniosku o dofinansowanie. W uzasadnionych wypadkach termin może zostać wydłużony, o czym Wnioskodawcy zostaną poinformowani oddzielnym komunikatem na stronie internetowej DIP.
 
Wyniki oceny wniosków o dofinansowanie zostaną przekazane Wnioskodawcom pocztą tradycyjną oraz elektroniczną (lub faksem). Dodatkowo informacje zostaną opublikowane na stronie internetowej:www.dip.dolnyslask.pl
 
Szczegółowe informacje na temat procedur oceny formalnej i merytorycznej znajdują się w „Wytycznych dla Wnioskodawców w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013”.
 
O wszelkich zmianach związanych z procedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego ogłoszenia, Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca RPO WD będzie informować na stronie internetowej:www.dip.dolnyslask.pl.
 
Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem Wnioskodawców, z zastrzeżeniem przepisu art. 29 ust. 4 i 4a Ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju regionalnego z dnia 6 grudnia 2006 r. z późn. zm.
 
 
X.        Informacja o środkach odwoławczych przysługujących Wnioskodawcy
 
Środkiem odwoławczym przysługującym Wnioskodawcy od negatywnej oceny projektu jest odwołanie.
 
Odwołanie oznacza pisemne wystąpienie Wnioskodawcy do Marszałka Województwa Dolnośląskiego za pośrednictwem Dyrektora Wydziału Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w Departamencie Regionalnego Programu Operacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim  Województwa Dolnośląskiego oraz do wiadomości DIP– po otrzymaniu przez niego pisemnej informacji od DIP o negatywnym wyniku oceny (formalnej lub merytorycznej) projektu – z żądaniem ponownego sprawdzenia zgodności dokonanej oceny projektu z kryteriami wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD zatwierdzonymi przez KM RPO WD oraz z obowiązującą procedurą oceny projektu.
 
Odwołanie nie przysługuje Wnioskodawcy od:
- pozytywnej oceny projektu,
- wyboru/niewybrania projektu przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego;
- decyzji Zarządu Województwa Dolnośląskiego o umieszczeniu projektu na liście rezerwowej;
- wyniku ponownej negatywnej oceny projektu przeprowadzonej przez DIP/KOP w efekcie uprzednio wniesionego i uwzględnionego przez IZ RPO WD odwołania od tego samego kryterium oceny lub wycofania uprzednio wniesionego odwołania (uwzględniając warunki dopuszczalności ponownego wniesienia odwołania).
 
Po otrzymaniu informacji o rozstrzygnięciu odwołania lub pisma o odmowie odwołania, Wnioskodawcy przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a następnie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego w zakresie i na zasadach opisanych w odpowiednich przepisach ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (tekst jednolity Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz.712, z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz.1270, z późn. zm.).
 

Szczegółowe warunki, terminy, tryb, zasady oraz sposób wniesienia odwołania określone są w pisemnej informacji o negatywnej ocenie projektu przesyłanej do Wnioskodawcy, „Szczegółowym Opisie Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 (Uszczegółowienie RPO WD)” oraz „Wytycznych dla Wnioskodawców w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013”.

Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie realizacji projektu wraz z elementami biznesplanu schemat 1.1 D2.pdf

Wzór umowy o dofinansowanie realizacji projektu schemat 1.1.D2.doc

Wzór wniosku o dofinansowanie realizacji projektu schemat 1.1.D2.doc