Czy w ramach RPO WD przewidziane są dotacje na założenie działalności gospodarczej?
W ramach dotacji przyznawanych przez Dolnośląską Instytucję Pośredniczącą nie ma możliwości uzyskania wsparcia na założenie działalności gospodarczej. Dotacje udzielane przez DIP kierowane są do istniejących firm na rozwój ich działalności.
Czy zakup lokalu lub budynku może być przedmiotem projektu?
Sam zakup budynku lub lokalu nie może być przedmiotem projektu, to znaczy projekt nie może polegać wyłącznie na zakupie budynku. Jeśli jednak budynek jest niezbędny do realizacji projektu, to oczywiście można, czy nawet trzeba go kupić. W większości naborów organizowanych przez DIP wydatek na zakup nie może przekraczać 50% całkowitych wydatków kwalifikowanych poniesionych w trakcie realizacji projektu. Z tego choćby zapisu wynika, że kupno budynku nie może być wyłącznym przedmiotem projektu.
Czy do wkładu własnego, który muszę wnieść realizując projekt, mogę zaliczyć nieruchomość, którą już posiadam, a w której zamierzam prowadzić działalność gospodarczą?
Posiadana nieruchomość nie może być wliczona do wkładu własnego w projekcie. Wkład rzeczowy nie jest kosztem kwalifikowanym w przypadku projektów składanych przez przedsiębiorców. Kwalifikowane są wyłącznie wydatki poniesione w czasie trwania projektu i tylko one mogą być beneficjentowi częściowo refundowane. Jeżeli Wnioskodawca zechce przystosować nieruchomość do potrzeb prowadzonej działalności i będzie to wydatek niezbędny z punktu widzenia realizacji projektu, wówczas koszty takiego przystosowania mogą być uznane za kwalifikowane.
W ramach większości działań wdrażanych przez Dolnośląską Instytucję Pośrednicząca Wnioskodawcą może być przedsiębiorstwo. Jak na potrzeby Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego definiowane jest "przedsiębiorstwo"?
Za przedsiębiorstwo w ramach większości działań wdrażanych przez DIP, uznaje się osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą (na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – do końca 2011 roku była to Ewidencja Działalności Gospodarczej) lub podmiot prowadzący działalność gospodarczą zarejestrowany w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Okres prowadzenia działalności gospodarczej liczony jest od dnia uzyskania wpisu (rejestracji) wnioskodawcy w odpowiednim rejestrze (CEIODG lub KRS). Należy jednak zwrócić uwagę, iż w ramach ogłoszonych w 2012 r. naborów: działanie 5.1 (Odnawialne źródła energii) oraz 5.3 (Ciepłownictwo i kogeneracja) pojęcie przedsiębiorstwa jest traktowane szerzej – to każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą bez względu na formę prawną (definicja zgodna z załącznikiem I do rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych).
Jak liczony jest okres prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku spółki cywilnej?
W przypadku spółek cywilnych, za przedsiębiorców uznaje się wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej, a nie same spółki. Dlatego też wszyscy wspólnicy spółki cywilnej muszą mieć wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIODG) – w sytuacji gdy jeden z przedsiębiorców (wspólników) prowadzi działalność gospodarczą powyżej dwóch lat a drugi poniżej dwóch lat, zawiązana przez nich spółka cywilna traktowana jest jako prowadząca działalność gospodarczą powyżej 2 lat.